کشته شدن شاه کلید پرونده فساد مالی اندونزی در آمریکابه گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه ‘جاکارتا پست’ روز سه شنبه اعلام کرد ‘جوهانز مارلیم’ 32 ساله بر اثر شلیک گلوله به سرش کشته شد و یک شاهد کلیدی این پرونده فساد مالی دیگر زنده نیست.
‘فبری دیانشاه’ یک سخنگوی کمیسیون مبارزه با فساد اندونزی گفت که ‘مارلیم’ در آمریکا کشته شده، اما وی جزئیات بیشتری از این حادثه در دست ندارد.
پلیس مبارزه با فساد اندونزی اعلام کرد که یک شبکه متشکل از 80 نفر که اغلب آنها سیاستمداران و همچنین چندین شرکت هستند، با معرفی سیستم 440 میلیون دلاری کارت الکترونیک هویت، حدود یک سوم از این پول را به خود اختصاص دادند.
جسد ‘جوهانز مارلیم’ که یکی از شاهدان مهم و کلیدی این پرونده فساد مالی است، ساعت 2 بامداد روز پنجشنبه هفته گذشته در خانه اش پیدا شد.
این فرد از عصر روز چهارشنبه یک پلیس را به مدت 9 ساعت در خانه خود نگه داشت و سپس یک زن و یک بچه که هنوز تایید نشده که آیا زن و بچه او بوده اند بدون آسیب از خانه اش خارج شدند.
‘مارلیم’ مدعی در اختیار داشتن مکالمه ضبط شده با سیاستمدارانی است که طرح کارت الکترونیک هویت را هماهنگ می کردند.
‘ستیا نووانتو’ رئیس مجلس اندونزی که زمانی توسط ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا به عنوان یک مرد بسیار قدرتمند معرفی شده بود، نیز در این رسوایی مالی نقش دارد، اما وی در یک نشست تلویزیونی گفت به فرایندهای قانون احترام می گذارد، ولی این موضوع که 40 میلیون دلار را به سرقت برده، اتهام نادرستی است.
کمیسیون مبارزه با فساد اندونزی از تیرماه در حال بررسی نقش رئیس پارلمان در اتهام وارد آوردن دستکم 2.3 تریلیون روپیه (172 میلیون دلار) خسارت به دولت در فساد مالی ناشی از اجرای طرح صدور کارت هویت ملی الکترونیکی است.
‘ستیا نووانتو’ رئیس مجلس اندونزی سال 1394 خورشیدی نیز به اتهام دریافت رشوه و تقاضا برای دریافت سهم 20 درصدی معدن ‘فریپورت مک – موران’ از یک شرکت آمریکایی فعال در اندونزی مجبور به استعفا شده بود.
وی فروردین ماه امسال هم به اتهام سوء استفاده مالی از بودجه طرح تعویض کارت های شناسایی ملی، برای 6 ماه ممنوع‌ الخروج شد.
براساس اتهاماتی که در نامه کیفرخواست کمیسیون مبارزه با فساد اندونزی آمده است در مجموع مبلغی بین حدود 5 هزار دلار تا پنج میلیون و 500 هزار دلار به طور آشکار در یک اتاق مجلس این کشور تقسیم شده است.
یک بازرس کمیسیون مبارزه با فساد اندونزی که در مورد پرونده فساد بزرگ مالی مرتبط با رئیس پارلمان تحقیق می کرد نیز فروردین ماه با اسید مورد حمله قرار گرفت.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید