کارشناس روس: آمریکا برای حل مسائل جهانی به روسیه نیازمند است«آلکساندر کوزنتسف» امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو، با بیان اینکه آمریکا نمی تواند روسیه را نادیده بگیرد، افزود: بسیاری از مقامهای آمریکایی تلاش می کنند تا حد امکان نقش روسیه در تحولات جهانی کاهش بیابد و حتی این کشور منزوی شود.
این مقام روس خاطرنشان کرد: این خواسته مقامهای آمریکایی با تلاش های این کشور برای جلب مشارکت مسکو در حل مسائلی همچون سوریه و کره شمالی و حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران متناقض است.
وی ادامه داد: آمریکا به تنهایی قادر به حل هیچ مساله جهانی و منطقه ای نیست و خودبزرگ بینی مقامهای این کشور و اقدامات خودسرانه این کشور فجایع بزرگی را در عصر حاضر در عراق و افغانستان موجب شده است که هیچکس نمی تواند آن را پنهان کند.
کارشناس روس گفت: در شرایط کنونی آمریکا ضعیف تر از دهه های قبل شده و حتی نمی تواند روابط مناسب با اتحادیه اروپا متحد نزدیک خود برقرار کند و قادر به حل هیچ مساله منطقه ای هم نیست.
وی افزود: سخنان روز گذشته ترامپ که بر همکاری با روسیه و شخص پوتین در مسائلی همچون کره شمالی و زدودن اختلافات و تنش شدید به وجود آمده بر اثر ادعای مداخله روسیه در انتخابات آمریکا تاکید دارد، نشانگر این واقعیت است که واشنگتن به کمک مسکو نیاز دارد و نادیده گرفتن این کشور ناممکن است.
کوزنتسف که سال ها استاد آکادمی علوم اقتصادی و خدمات دولتی ریاست جمهوری روسیه بوده، معتقد است که مسکو در روابط با واشنگتن باید بسیار مواظب باشد و با احتیاط رفتار کند زیرا غفلت در برابر این قدرت هزینه های سنگینی در بر دارد.
وی خاطر نشان کرد: حکومت آمریکا قابل اعتماد نیست و از هر فرصت ممکن به ویژه به گونه پنهانی برای ضربه زدن استفاده می کند و برای این منظور هم امکانات و منابع مالی کافی در اختیار دارد.
وی ادامه داد: هیچگاه نباید از یاد ببریم که سرمایه داران عاشق ویرانی کشورها و بدبختی ملت های جهان همچون جرج سوروس در آمریکا زندگی می کنند و هیچ فرصتی برای ضربه زدن به کشورها ازجمله روسیه را از دست نمی دهند.
معاون انستیتو پیش بینی ها و حل و فصل مناقشات سیاسی روسیه گفت: ادعاهایی همچون دفاع از دمکراسی و آزادی بیان و حقوق انسانها نیز فقط حربه ای در دست آمریکا برای ضربه زدن به کشورها و منفعت جویی سیاسی است و هیچگاه واشنگتن این مسائل را در مورد متحدان خود از جمله عربستان سعودی که در چنین عرصه ها می لنگند مطرح نمی کند.
کوزنتسف تاکید کرد، در این شرایط روسیه باید ساختار همکاری ها را با کشورهای دوست ازجمله ایران، سوریه، چین، هند و کشورهای حوزه دریای خزر گسترش دهد.
وی افزود: توجه روسیه به کشورهای حوزه آمریکای لاتین، خاورمیانه و کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا نیز در این راستا صورت می گیرد و تمام این تلاش ها نقشه های آمریکا برای منزوی سازی روسیه را خنثی و سران کاخ سفید را مجبور به تغییر رویکرد خود برای همکاری محدود با مسکو کرده است.
اروپام*391**ناشر: فریبا مدنیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید