پاکستان: هرگونه تحریم از سوی آمریکا، نتیجه عکس در مبارزه با تروریسم خواهد داشتبه گزارش روز سه شنبه ایرنا، آمریکا پیشتر ادامه ارائه کمک های مالی به پاکستان را مشروط به مبارزه موثر این کشور با گروه های تروریستی نظیر شبکه حقانی دانسته و پاکستان را متهم کرده بود که با پناه دادن به تروریست هایی نظیر طالبان افغانستان، به پناهگاهی امن برای تروریست ها تبدیل شده است؛ اتهاماتی که سخت خشم مقامات و مردم پاکستان را برانگیخت و پاکستان را وادار به گام برداشتن در مسیر اتخاذ سیاست های تازه و خارج شدن از مسیر همراهی آمریکا کرده است.
‘شاهد خاقان عباسی’ در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت: هرگونه تحریم هدفمند از سوی آمریکا علیه مقامات ارتش و دستگاه های اطلاعات و امنیت پاکستان کمکی به تلاش ها برای مبارزه با تروریسم نخواهد کرد.
‘پاکستان در تلاش برای مبارزه با تروریسم است و هر اقدامی که باعث تضعیف این تلاش شود، تنها به ضرر آمریکا خواهد بود. آیا آمریکا با تحت فشار قرار دادن پاکستان، چه چیزی دستگیرش خواهد شد؟
برخی مقامات آمریکا زمزمه هایی از تحریم های هدفمند علیه مقامات پاکستانی را مطرح کرده اند که به گفته آنها، ارتباطاتی با گروه های شبه نظامی دارند. درصورت عملی شدن تحریم های آمریکا، هدف از آن تحت فشار قراردادن پاکستان برای انجام اقدام جدی تر علیه تروریسم خواهد بود.
آمریکا که با حضور نیروهای نظامی خود در افغانستان و نیز هراز گاهی با تجاوزهای پنهان و آشکار نظامی به خاک پاکستان، امنیت را از منطقه سلب کرده، به دنبال مقصر برای اقدامات مخرب خود در منطقه می گردد و برای این هدف، انگشت اتهام را به سمت پاکستان نشانه رفته و بارها این کشور را متهم به پناه دادن به تروریست ها و یا متهم به جدی نبودن در مبارزه با تروریسم کرده است.
آمریکا در بخشی از فشارهای خود علیه پاکستان، در سال گذشته قرارداد فروش جنگنده های اف-16 به این کشور را متوقف کرد. همچنین واشنگتن مبالغی را که از زمان آغاز جنگ افغانستان همه ساله و در قالب تامین هزینه های کمک پاکستان به این جنگ به عنوان هم پیمان غیرناتویی آمریکا، به اسلام آباد پرداخت می کرد، طی سال های اخیر کاهش داده است.
نخست وزیر پاکستان گفته است که آمریکا با قطع حمایت های مالی خود از پاکستان، بر اهداف خود در زمینه مبارزه با تروریسم دست نخواهد یافت. ‘اگر کمک های آمریکا به بخش نظامی پاکستان قطع شود، این اقدام باعث تضعیف تلاش ما در مسیر مبارزه با تروریسم خواهد شد. چنین اقدامی در نهایت به نفع چه کسانی خواهد بود؟ آمریکا باید در مسیر همکاری و تعامل با ما گام بردارد.’
وی در خصوص خودداری آمریکا از اجرای قرارداد فروش جنگنده های اف-16 به پاکستان هم گفت: یکی از عواقب این اقدام آمریکا این است که پاکستان ناچار خواهد شد سلاح های مورد نیاز خود را از چین و روسیه تامین کند. ما مجبوریم برای تامین نیازهای دفاعی و نظامی خود، به گزینه های دیگر فکر کنیم.
‘ما روابط اقتصادی عمیق با چین داریم و سابقه همکاری های نظامی پاکستان و چین نیز به دهه 1960 بازمی گردد بنابراین چین قطعا یکی از گزینه های تامین سلاح و نیازهای دفاعی پاکستان خواهد بود.’
شاهد خاقان عباسی تاکید کرد: عادلانه نیست که پاکستان بخاطر مسائل و مشکلات جاری در افغانستان مقصر شناخته شود. آمریکا باید قدردان فداکاری ها و خون هایی که پاکستان در راه مبارزه با تروریسم تقدیم کرد، باشد و از پاکستان بخاطر میزبانی سه و نیم میلیون نفر از مردم افغانستان قدردانی کند.
آساق**1723 – انتشار دهنده: محمدرضا منافیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید