وزیر دفاع مالزی: تقاضای چین و آمریکا برای پیوستن به مرکز صلح جهانی سعودی در پوتراجایابه گزارش ایرنا، تارنمای ‘فری مالیزیا تودی’ با انعکاس مصاحبه وزیر دفاع مالزی در این زمینه، از مرکز جهانی صلح ملک سلمان به عنوان ‘مرکز امنیتی سعودی’ یاد کرد.
وی در مصاحبه با خبرنگاران در پارلمان مالزی، گفت که تاکنون تصمیم گیری در مورد حضور کشورهای دیگر در مرکز جهانی صلح سلمان نشده است.
وی گفت که این کشور نام متقاضیان را دریافت و جمع آوری می کند، اما در نهایت توسط رئیس مرکز تصمیم گیری جامع تری گرفته می شود.
وزیر دفاع مالزی همچنین در گفت وگو با خبرنگاران، پیش بینی کرد مرکز جهانی صلح سلمان در ‘پوتراجایا’ پایتخت ستادی مالزی در جریان بازدید ماه آینده میلادی ولیعهد عربستان سعودی راه اندازی شود.
وی با اشاره به اینکه این مرکز در حال حاضر در مرحله طراحی، ساختار و مکان است، اظهار امیدواری کرد در زمان سفر ولیعهد عربستان سعودی در ماه آینده مرکز جهانی صلح سلمان راه اندازی شود و انتظار می رود در 2 سال آینده تکمیل شود.
راه اندازی مرکز جهانی صلح سلمان ماه فوریه گذشته همزمان با سفر پادشاه عربستان به مالزی مورد موافقت دو طرف قرار گرفت.
هشام الدین حسین راه اندازی مرکز جهانی صلح سلمان را مهم دانست، زیرا به عقیده وی این مرکز علیه تروریسم و تهدید ستیزه جویان و منطقه و کشورهای دیگر در قالب ‘رویکرد نرم’ به جای اقدام نظامی وارد عمل می شود.
دولت مالزی در حالی در مورد این مرکز به اصطلاح صلح مشترک با عربستان مانور می دهد که ‘زاچاری ابوزا’ یک متخصص آمریکایی مقابله با تروریسم، ایجاد این مرکز را برای ترویج میانه روی و مقابله با تروریسم یک ‘جوک’ دانست.
‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی تیر ماه امسال زمینی به مساحت 16 هکتار در پوتراجایا برای ساخت این مرکز اختصاص داد در حالی که مالزی 9 خرداد مرکز جهانی صلح ملک سلمان را در کوالالامپور به طور موقت فعال کرد.
عربستان و مالزی اسفند ماه سال گذشته در کوالالامپور توافق کردند در یک دوره 90 روزه با تاسیس این مرکز تمرکز خود را بر مقابله با تروریسم قرار دهند.
‘ماهاتیر محمد’ نخست وزیر اسبق مالزی و رهبر ائتلاف امید نیز تاکید دارد عربستان که خود در حال جنگ در یمن است، متحد مناسبی برای مالزی به منظور ترویج اعتدال در جهان اسلام و یا مبارزه با تروریسم نیست.
‘محمد سبو’ رئیس حزب اعتماد ملی مالزی (حزب امانه) نیز همکاری مالزی با عربستان سعودی را در تلاش برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی در زمانی که ریاض خود به اتهام گسترش تفکرات افراطی زیر سئوال است، عجیب دانست.
وزیر دفاع مالزی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سئوالی در مورد خطر تروریست های مرتبط با داعش در شهر ‘مراوی’ فیلیپین، گفت که مالزی، فیلیپین و اندونزی عملیات و گشت مشترک هوایی را ماه سپتامبر در منطقه راه اندازی می کنند.
وی گفت که گشت زنی از پایگاه هوایی ‘سوبانگ’ راه اندازی می شود.
‘هشام الدین حسین’ همچنین از آواره شدن 350 هزار نفر از شهر مراوی و اطراف آن ابراز نگرانی کرد و احتمال داد برخی از این آوارگان به استخدام تروریست ها در آیند.
وی گفت: ما هیچ چاره ای جز کمک به کشورهای آ.سه.آن برای جلوگیری از این تهدید نداریم، چرا که مالزی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید