ترامپ کمیته مشاوران تغییرات جوی کاخ سفید را هم منحل کردبه گزارش دوشنبه شب ایرنا، واشنگتن پست با انتشار خبری اعلام کرد که نشت گزارش کمیته رایزنان تغییرات جوی کاخ سفید که سبب ناخرسندی و خشم ترامپ شده بود، سرانجام موجب شده که رئیس جمهوری آمریکا این کمیته تحقیقاتی-علمی را نیز منحل کند.
این کمیته که ‘کمیته مشورتی برای ارزیابی های دائمی شرایط جوی ملی’ نام گرفته با عضویت 15 نفر از شخصیت های دانشگاهی و کارشناسان محیط زیست از سال 1990 تاکنون وظیفه ارزیابی ها و تحولات مربوط به تغییرات جوی این کشور را به منظور اطلاع رسانی در مورد این تغییرات در درون و بیرون دولت آمریکا به عهده دارد.
این کمیته که موظف است هر چهار سال، نتایج تحقیقات خود در این زمینه را منتشر کند، قرار بود در آغاز سال 2018 انتشار عمومی پیدا کند که نشت نسخه ای از آن و دستیابی نشریه نیویورک تایمز به این گزارش موجب خشم و عصبانیت ترامپ شد.
به گفته نیویورک تایمز، تصمیم ترامپ به خروج از توافقنامه پاریس موجب نگرانی اعضای این کمیته از احتمال دخالت وی در محتویات این گزارش شده و به همین دلیل نسخه ای از آن را به بیرون کاخ سفید ارائه داده بودند.
در این گزارش نتیجه گیری شده که آمریکا از هم اکنون شاهد افزایش دمای زمین در اثر این تغییرات است. بخش عمده تغییرات جوی 60 سال گذشته حاصل رفتارهای سهل انگارانه انسانی بوده است.
با انحلال این کمیته علمی تحقیقاتی کاخ سفید، این چهارمین مجمع و یا شورای رایزنی کاخ سفید خواهد بود که رئیس جمهوری آمریکا به انحلال آن ها اقدام کرده است.
ترامپ پیش از این در واکنش به استعفاهای پی در پی اعضا مجمع رایزنی تولیدی کاخ سفید، این شورا را منحل کرد و به فاصله دو روز بعد نیز تصمیم به انحلال دو شورای رایزنی دیگر بنام های مجمع رایزنی های استراتژیک و مجمع سیاستگذاری های کاخ سفید گرفت.
شبد**اروپام-4-541** 1429 **1010
انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید