ترامپ به موضع سازمانهای اطلاعاتی آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات 2016نزدیک شدخبرگزاری رویترز روز یکشنبه خبر داد: دونالد ترامپ در مراسم استقبال رسمی رئیس جمهوری ویتنام از وی در کاخ ریاست جمهوری این کشوردر هانوی شرکت کرد.
ترامپ در یک تور 12 روزه آسیایی به کشورهای ژاپن، کره جنوبی و چین سفر کرده و پس از آن برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری های آسیا- اقیانوسیه به ویتنام سفر کرد. وی قرار است پس از ویتنام به فلیپین رفته و دراجلاس سران اتحادیه جنوب شرق آسیا ‘ آسه آن’ نیز شرکت کند.
ترامپ این اظهارات را در هانوی و پس از دیدار روز گذشته اش با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که به منظور شرکت در اجلاس سران آپک در هانوی حضور دارد ، مطرح کرد.
به رغم اینکه سازمان های اطلاعاتی آمریکا می گویند، روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2016 که منجر به روی کار آمدن ترامپ شد، دخالت کرده است، اما رئیس جمهوری روسیه این اتهام را رد می کند.
ترامپ در یک کنفرانس خبری در هانوی گفت : فارغ از اینکه من به این موضوع اعتقاد دارم یا ندارم، نظر من با سازمان های اطلاعاتی آمریکا همراه است و آنها را بسیار باور دارم.
ترامپ که برای دیدار کوتاه روز گذشته اش با پوتین مورد انتقاد قرار گرفته، در عین حال گفت که هنوز معتقد است که پوتین کاملا معتقد است که روسیه در این انتخابات دخالت نکرده است.
ترامپ گفت که علاقه ای به بحث با پوتین در مورد این موضوع نداشته و فقط می خواسته با پوتین در مورد مسائل جهانی مثل سوریه ، کره شمالی و اوکراین گفت وگو داشته باشد.
۱۶ نهاد اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، ژانویه سال جاری میلادی اعلام کردند که بنابر شواهدی که به دست آورده‌اند، ‘مسکو به طور هدفمند و گسترده‌ برای مداخله در نتایج انتخابات نوامبر سال گذشته به طوری که دونالد ترامپ برنده نهایی آن شود’، تلاش کرده است.
با وجود این، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، روز (شنبه ۱۱ نوامبر – ۲۰ آبان) یک بار دیگر اعلام کرد: ‘ این سازمان همچنان از گزارش ماه ژانویه خود در این رابطه حمایت می‌کند و در ارزیابی این سازمان در زمینه دخالت روسیه در انتخابات (نوامبر گذشته) تغییری به وجود نیامده است.’
ترامپ گزارش سازمان سیا و دیگر نهادهای اطلاعاتی در این باره را جدی نگرفته بود و همواره تحقیقات درباره ‘دخالت روسیه’ را ‘توطئه ای برای بدنام کردن’ وی و یا ‘تلاش دموکرات‌ها برای کمرنگ کردن شکست انتخاباتی‌ خود معرفی کرده است.
این برای اولین بار است که ترامپ از موضع سازمان های امنیتی آمریکا جانبداری می کند.
آساق ** 1599**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید