تحلیلگر صرب: واکنش آمریکا در برابر مسایل بین الملل غیرمنطقی و مایوسانه استمیچا ژیووینوویچ روز دوشنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بلگراد گفت: کنگره آمریکا که در 26 ژوئیه سال جاری با اکثریت آراء، قانونی را برای تحریم کره شمالی، روسیه و ایران تصویب کرد، نشان داد که واشنگتن در رابطه با مسایل جهانی به سیاست های نادرست خود در زیان وارد کردن به دیگران، ادامه می دهد.
ژیووینوویچ با اشاره به نفوذ عوامل رژیم صهیونیستی در حکومت آمریکا، تحریم های کنونی آمریکا علیه ایران را بی اساس و بدون هیچ سند واقعی خواند و گفت: اسرائیلی ها در گذشته بارها اعلام کرده بودند که ایران تا چند ماه دیگر بمب هسته ای تولید می کند، اما چندین بار این تاریخ ها فرارسید و سپری گشت و مشخص شد که این اظهارات، فقط بهانه ای برای اعمال تحریم و خدشه وارد کردن به ایران است.
این کارشناس صرب در امور بین الملل، به حمایت رسانه های غربی از رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: اسرائیل تنها قدرت هسته ای خاورمیانه است و حتی موافقتنامه منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا نکرده است و به طور مستمر از بازدید کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای خود، جلوگیری می کند.
وی افزود: نه تنها هیچ سند و مدرکی مبنی بر ساخت سلاح هسته ای و یا تمایل ایران برای ساخت این گونه سلاح ها وجود ندارد، بلکه تمامی 17 سازمان اطلاعاتی آمریکا در دو نوبت به این نتیجه رسیده اند که ایران برنامه سلاح هسته ای ندارد.
این تحلیلگر صرب که مقاله های متعدد تحلیلی و تالیف چندین کتاب را در پرونده خود دارد، با اشاره به توافق بین گروه 1+5 و ایران در سال 2015، گفت: این توافقنامه موجب شد که تحریم های بی اساس علیه ایران، لغو شود و به دنبال آن هیات های سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف برای گسترش همکاری و ارتقای روابط، عازم ایران شوند.
بنا به گفته ژیووینوویچ، اکنون که علاقمندی کشورهای زیادی از جمله کشورهای اروپای غربی به ایران روز به روز در حال افزایش است، واشنگتن مجددا بطور یک جانبه تحریم هایی را علیه ایران تصویب کرده که نشانگر ناتوانی حکومت آمریکا در مقابل ایران است.
وی اظهار داشت: درس هایی را باید از وقایعی که در عراق، لیبی و سوریه اتفاق افتاده آموحت که عمدا توسط رسانه های غربی به آنها بی اعتنایی می شود و اکنون همین رسانه ها بر طبل جنگ در کره شمالی می کوبند که نشان می دهد بار دیگر تاریخ نادیده گرفته شده و به منطق و واقعیت های نظامی، توجه نمی شود.
این کارشناس مجرب و با سابقه صرب با اشاره به متعهد بودن ایران به مفاد برجام که توسط بسیاری از کشورها تایید شده است، گفت: با وجود نظارت مرتب آژانس بین المللی انرژی اتمی و ارزیابی های این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد از مراکز هسته ای ایران، تقریبا غیر ممکن است که این کشور به یک قدرت هسته ای تبدیل شود و با نگاهی به این مسایل می توان گفت که گزارش کنگره آمریکا و اعمال تحریم علیه ایران به دلیل تحدی ایران از این توافق، قابل قبول و صحیح نیست.
این کارشناس امور بین المللی صرب با تاکید به ادامه تبلیغات منفی و ایران هراسی توسط آمریکا و برخی رسانه های غربی گفت: با توجه به این نکته که ایران از مبارزان بزرگ با تروریسم بین الملی و خود نیز قربانی این پدیده شوم است، نمی توان این ادعا را که ایران از تروریسم برای بی ثباتی خاورمیانه و دیگر نقاط جهان، حمایت می کند، باور کرد.
وی آزمایش های موشکی ایران را در چارچوب تمامی قوانین بین المللی دانست و گفت: تمامی اتهاماتی که به ایران از طرف آمریکا وارد شده، بی اساس و تهی از حقیقت و فقط برای ضعیف کردن ایران در سطح جهانی است. تهران نشان داده که به تمامی قوانین بین المللی پایبند است و با تمامی کشورها در چارچوب احترام متقابل، روابط و همکاری خوبی دارد.
وی در بخشی دیگری از گفت و گو با ایرنا با اشاره به تلاش فزاینده واشنگتن برای نابودی کشورها و جنگ افروزی ها در اقصی نقاط جهان، هدف آمریکا را از ابتدای درگیری های سوریه، سرنگونی حکومت بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) با استفاده از گروه های مخالف دولت از داخل این کشور و همچنین وارد کردن ضربه هایی از خارج به آن دانست و گفت: واشنگتن در این راستا، به حل و فصل درگیری های سوریه بدون تغییر بشار اسد تمایلی ندارد که این موضع کاملا شکست خورده است.
این کارشناس صرب تاکید کرد: باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال 2011 تلاش ناموفق ژئواستراتژیکی را از خود به جا گذاشت که تغییر حکومت و کنار گذاشتن بشار اسد در سوریه از طریق عملیات تروریستی بود و هدف از آن، سرعت بخشیدن به اجرای طرح آمریکا برای تسلط کامل بر تمامی خاورمیانه است.
وی با توجه به وجودد چالش های فراوان در سیاست های داخلی و خارجی آمریکا و همچنین نبود هماهنگی بین کنگره و ریاست جمهوری این کشور، افزود: بسیاری از نمایندگان کنگره که تحت تاثیر و نفوذ اسراییل (رژیم صهیونیستی) هستند، بیشتر سیاست های تنش زا را دنبال می کنند.
ژیووینوویچ با بیان این که تنش و چالش های مختلف در منطقه خاورمیانه در جهت دوام عمر رژیم صهیونیستی است، گفت: شکست آمریکا در سوریه، افغانستان و عراق نشان می دهد واشنگتن تنها به فکر ایجاد تنش و ناآرامی در مناطق مختلف جهان است و ایجاد تنش در سوریه و همچنین اوکراین و کره شمالی، در راستای چنین سیاست هایی است.
وی در پایان با تاکید بر اینکه نظام تک قطبی در جهان به پایان رسیده است، افزود: اکنون آمریکا در صحنه بین المللی خود را تنها و شکست خورده می بیند و مساله کره شمالی برای انحراف افکار عمومی جهان از سیاست های واشنگتن است.
اروپام**436**1486**انتشار: محسن شریفی**انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید