تحلیلگر صرب: بدون ایران مبارزه با تروریسم در خاورمیانه غیرممکن است«بوشکو یاکشیچ» روز چهارشنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بلگراد، ایران را کشوری در حال توسعه و پیشرفته در جوانب مختلف از جمله اقتصادی و زیر ساختاری خواند و افزود: دولت کنونی در ایران در این مدت، کشور را به سوی توسعه و پیشرفت برده و در سطح جهانی از اعتبار بالایی نیز برخوردار است.
یاکشیچ که اخیرا در یک گروه 9 نفره از نمایندگان رسانه های خبری صربستان در ایران بوده است با اشاره به استاندارد بالای زندگی و رفاه اجتماعی مردم کشورمان، گفت: ساختمان، راهسازی و پل سازی در ایران پیشرفت چشمگیری داشته و رشد اقتصادی در این کشور در سطح خوبی است.
این تحلیلگر صرب با اشاره به برجام و برخورداری ایران از حمایت جهانی در این خصوص، اظهار کرد: در صورت خارج شدن آمریکا از برجام، نخستین زیان را واشنگتن می برد. ترامپ با مخالفت به برجام نشان می دهد که خواهان حل و فصل مسایل بین المللی نیست و از طرف دیگر به قرارداد و معاهدات بین المللی احترام نمی گذارد. برجام از حمایت 5 کشور بزرگ برخوردار بوده و از طرف دیگر در شورای امنیت سازمان ملل نیز تصویب شده است.
وی با اشاره به اظهارت مقامات کشورمان مبنی بر اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران نیز به چنین اقدامی دست خواهد زد، گفت: به نظر من، بهتر است ایران سیاست خود را یعنی احترام گذاشتن به برجام و قوانین بین المللی ادامه دهد.
خبرنگار و مقاله نویس صرب که تا کنون گزارش های تحلیلی متعددی در باره کشورهای مختلف از جمله ایران نوشته است، نقش روسیه را در صحنه بین المللی و حل و فصل مسایل بسیار مهم توصیف و نقش مسکو را در به حداقل رساندن تنش و ایجاد صلح در سوریه تحسین کرد.
وی همچنین روابط خوب مسکو با تهران و همکاری روسیه و عربستان سعودی را به این شکل توصیف کرد که مسکو می تواند در مساله بین تهران و ریاض نقش میانجیگری را ایفا کند که این امر با نقش دونالد ترامپ برای ایجاد فاصله و اختلاف بین عربستان سعودی و ایران در تضاد است.
تحلیلگر صرب علاقمندی اتحادیه اروپا را به بازار ایرن زیاد دانست و گفت: سیاستمداران، تاجران و بازرگانان این قاره با علاقه زیاد از توافقنامه برجام حمایت می کنند، از جمله کارخانه اتومبیل سازی رنو فرانسه که با ایران همکاری بسیار خوبی دارد و این امر نشان می دهد که اتحادیه اروپا به نظرات ترامپ در رابطه با ایران اهمیت نمی دهد.
وی همچنین سفر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران در ابتدای امضای برجام را نشان دهنده این دانست که بروکسل از سیاست جنگ طلبانه واشنگتن حمایت نمی کند. اتحادیه اروپا و ایران مصمم هستند که سطح روابط کنونی خود را که از سال 2015 آغاز شده است، ادامه دهند.
شبد**436**9122** انتشار دهنده: مهدی نعمتیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید