افزایش درخواست‌ها برای ساخت سلاح هسته‌ای در کره جنوبیبه گزارش ایرنا، بر اساس توافقنامه ای که کره جنوبی با آمریکا در سال 1974 میلادی امضا کرده است، سئول از حق ساخت چنین تسلیحاتی برخوردار نیست.
اما حالا برخی از گروه های مخالف این قرارداد و رسانه های گروهی تاکید کرده اند که لازم است کشورشان برای دفاع از خود سلاح اتمی داشته باشد.
این در شرایطی است که کره شمالی تاکنون 5 آزمایش اتمی انجام داده است و به گزارش بسیاری از رسانه های غربی و منطقه، برای آزمایش یک موشک اتمی زیردریایی و یا ششمین آزمایش اتمی آماده می شود.
«هرالد» از روزنامه های کره جنوبی روز سه شنبه در گزارشی نوشت: با توجه به شرایط موجود زمان ساخت سلاح اتمی و مجهز شدن به این تسلیحات فرا رسیده است.
این نشریه یادآور شده که کره شمالی 2 فروند موشک قاره پیمای بالستیک آزمایش کرده است و چتر هسته ای آمریکا برفراز کره جنوبی از هر زمان دیگر شکننده تر است.
رسانه کره ای همچنین توان آمریکا برای دفاع از کره جنوبی را با وجود 28 هزار و 500 نیروی نظامی در شبه جزیره کره زیر سوال برده است.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که در صورت بروز هر درگیری، کره جنوبی هدف حمله موشکی کره شمالی قرار خواهد گرفت و نیروهای آمریکایی حتی ممکن است فورا از منطقه خارج شوند.
روزنامه کره ای نوشته است که اگر آمریکا اجازه ساخت سلاح اتمی نمی دهد پس باید چند سلاح اتمی خود را در کره آرایش دهد.
آمریکا پس از جنگ 1953 در کره سلاح های اتمی در منطقه آرایش داد اما سال 1991 میلادی با هدف عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی آنها را از کره خارج کرد.
روزنامه «چوسون دیلی» کره جنوبی نیز خواستار آن شده است که برای مقابله با کره شمالی هر گزینه ای روی میز قرار گیرد.
نظرسنجی سال گذشته در این کشور نیز نشان می دهد که 57 درصد از مردم این کشور موافق آن هستند که سلاح اتمی در کشورشان وجود داشته باشد.
روزنامه «اکونامیک دیلی» کره هم امروز (سه شنبه) در گزارشی نوشت: ما باید سلاح اتمی داشته باشیم تا کره شمالی جرات حمله نداشته باشد و توان ما از هر لحاظ بالاتر از آن کشور باشد.
پیش بینی آمریکا و کره جنوبی این است که کره شمالی تا سال 2021 میلادی نزدیک به 60 سلاح اتمی خواهد داشت.
آساق**231*انتشاردهنده:فرهاد راستیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید